R E K L A M A
Wyszukiwarka ofert pracy Województwo Branża Kraj Szukaj !

 

Jak napisać dobre CV?

Przesłanie dokumentów aplikacyjnych (Curriculum Vitae, czasami wymagany jest również list motywacyjny) do potencjalnego Pracodawcy jest pierwszym krokiem do zdobycia wymarzonej przez Ciebie pracy. Warto jest więc wywrzeć jak najlepsze pierwsze wrażenie, bo to w interesie osoby aplikującej na dane stanowisko leży przygotowanie takiego CV, które zwróci uwagę osoby rekrutującej oraz zaakcentuje najważniejsze informacje o kandydacie.

Jaka powinna być forma CV?

CV powinno być w swej formie zwięzłe i jak najprostsze. Nie powinno przekraczać jednej strony formatu A4 lub w przypadku bardzo bogatego przebieg kariery, dwóch stron.  Pamiętaj, że przysłowiowe "tasiemce" są modne w przypadku telenoweli brazylijskich a nie w przypadku CV. Osoba rekrutująca bardzo często, z racji stanowiska, czyta CV iście "hurtowo", więc jeśli już na początku zanudzisz ją swoim CV, nie odbije się to pozytywnie na Twojej osobie.Powinno zacząć się od nagłówka a następnie w kolejności, podajemy swoje dane osobowe i kontaktowe, informacje na temat wykształcenia, doświadczenia zawodowego, kursów i szkoleń, znajomości języków obcych, dodatkowych kwalifikacji oraz zainteresowań.

1. Dane osobowe i kontaktowe

Powinny się tam znaleźć: imię i nazwisko (w tej kolejności, ponieważ niektóre osoby aplikujące mają nazwiska pochodzące od imion, np. Patryk Zygmunt - dzięki odpowiedniemu zapisowi rekruter wie, że taka osoba ma na imię Patryk a na nazwisko Zygmunt a nie odwrotnie), datę oraz miejsce urodzenia, adres zamieszkania, adres e-mail (jeśli takowy posiadasz) oraz numer telefonu (taki, pod którym można Ciebie zastać).

2. Wykształcenie

Informacje na temat posiadanego przez Ciebie wykształcenia należy wpisać w odwrotnej kolejności chronologicznej tj. należy zacząć od tych najbardziej aktualnych. Podajemy datę rozpoczęcia oraz zakończenia nauki, pełną nazwę szkoły bądź uczelni oraz wydział i kierunek. Można również podać specjalizację oraz tytuł pracy dyplomowej.W przypadku gdy jeszcze nie zakończyliśmy nauki, należy podać semestr na którym obecnie się znajdujemy oraz planowany rok ukończenia studiów.

3. Doświadczenie zawodowe

Tutaj również obowiązuje odwrócona kolejność chronologiczna. Jest to bardzo istotne, ponieważ dla rekrutera ważne jest to, jakie stanowisko zajmujesz aktualnie a nie od jakiego zaczęła się Twoja kariera. Podobnie jak w przypadku wykształcenia podajemy datę rozpoczęcia oraz zakończenia pracy, nazwę firmy, stanowisko które zajmowaliśmy oraz zakres obowiązków (ale tylko w przypadku tych, które mają znaczenie dla pracodawcy ). Czasami, jeśli Twój były pracodawca jest w stanie wystawić Ci telefoniczne referencje, warto dodać o tym informację oraz dane kontaktowe (imię, nazwisko, telefon) do osoby, która udzieli Ci dobrych referencji.Gdy nie posiadamy jeszcze doświadczenia zawodowego, warto w tym miejscu wypisać wszystkie praktyki oraz staże zawodowe, które odbyliśmy. Liczy się również udział w organizacjach studenckich, kołach zainteresowań oraz wolontariat. Każda informacja o sobie, którą przekażesz w ten sposób potencjalnemu pracodawcy da mu pełniejszy obraz Twojej osoby.

4. Kursy i szkolenia

W tej części podajemy te kursy i szkolenia, które przebyliśmy i w których posiedliśmy odpowiednie kompetencję oraz umiejętności przydatne dla potencjalnego pracodawcy. Należy podać nazwę instytucji, która je przeprowadziła oraz ramowy plan programowy.  Pamiętaj też o tym, że przebyte kursy i szkolenia powinny być przydatne dla potencjalnego pracodawcy. Jeśli aplikujesz na stanowisko handlowca, nie jest istotny dla pracodawcy Twój ukończony z wyróżnieniem kurs łowienia ryb na spławik, chyba, że jest to stanowisko handlowca na przykład w branży zoologicznej, gdzie taki kurs wskazuje na Twoje pozasłużbowe zainteresowanie branżą.

5. Znajomość języków  obcych

W tym przypadku należy podać poziom znajomości danego języka zarówno w mowie jaki i piśmie. Jeżeli posiadamy certyfikaty potwierdzające nasze umiejętności, należy je podać. Warto również wspomnieć o zagraniczny kursach i szkoleniach.  Nie koloryzuj. Jeśli właściwie znasz tylko kilka zwrotów po niemiecku, nie pisz "znajomość podstawowa". Po prostu w ogóle nie zaznaczaj w CV, że znasz język niemiecki. Znajomość podstawowa oznacza, że jesteś w stanie dogadać się z kimś w tym języku. Twoja znajomość kilku zwrotów pewnie Ci na to nie pozwoli.

6. Dodatkowe  kwalifikacje

W dodatkowych kwalifikacjach, podajemy informacje takie jak: prawo jazdy (wraz z informacją o posiadanej kategorii), umiejętność obsługi komputera, znajomość programów biurowych, umiejętność pracy w grupie itp.Należy brać pod uwagę to, czego dany pracodawca oczekuje od kandydatów na dane stanowisko i co podaje w swoim ogłoszeniu.

7. Zainteresowania

W tej części można napisać o swoich zainteresowaniach, które odróżniają nas od innych kandydatów. Należy pamiętać o tym, żeby określić je w miarę krótko i precyzyjnie, jak np.: współczesne kino skandynawskie, muzyka rockabilly itp.. Nie warto kłamać czy też wymyślać dla siebie zainteresowań, gdyż w przypadku pytań o nie na rozmowie kwalifikacyjnej możemy zostać zdyskredytowani w oczach przyszłego pracodawcy. Informacje o zainteresowaniach powinno się jednak opisywać z umiarem i ze świadomością faktu, że niektóre nasze zainteresowania niekoniecznie nam pomogą. Dla przykładu, jeśli aplikujesz na stanowisko, które wymaga od Ciebie dużego opanowania i spokoju, niezbyt wskazane jest pisanie o tym, że uwielbiasz muzykę heavymetal, ponieważ stereotyp głosi, że osoby słuchające takiej muzyki mogą być agresywne i nieprzyjazne dla współpracowników.

Zakończenie CV

CV należy zakończyć klauzulą ze zgodę na przetwarzanie danych osobowych:„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach rekrutacji, zgodnie z Ustawą z dn. 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 z późniejszymi zmianami).”

Niektórzy pracodawcy wymagają dołączenia do CV specyficznej klauzuli. Musisz wówczas taką umieścić.

O czym jeszcze musisz pamiętać?

Przeczytaj ofertę pracy kilka razy i dokładnie zastosuj się do wymagań pracodawcy. Jeśli pracodawca pisze, że w tytule maila, w którym masz wysłać swoją aplikację musi znajdować się numer referencyjny, to oznacza, że KONIECZNIE musi się on tam znaleźć. Jeśli go nie załączysz, prawdopodobnie Twoja aplikacja odpadnie w przedbiegach. Szkoda Twojego czasu i czasu rekrutera.

 

Powodzenia!

R E K L A M A

Copyright © 2011-2019 Ingenium Holding Sp. z o.o. Praca   |   Regulamin   |   Polityka prywatności   |   Polityka plików COOKIE   |   Kontakt   |   Fundacja Mali Marzyciele
Wydanie 17022/2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach OPENWORK.PL jest zabronione.
Wygenerowano w 0s