R E K L A M A
Wyszukiwarka ofert pracy Województwo Branża Kraj Szukaj !

 

Trudne pytanie: "Jakie są Pana/Pani wymagania finansowe"?

Dyskusja o wynagrodzeniu, jest chyba najbardziej niezręcznym tematem w trakcie rozmowy rekrutacyjnej. Każdemu zależy na jak najlepszych warunkach, ale obawiamy się tego jak naszą propozycję odbierze przyszły pracodawca. Dobre przygotowanie do tej części rozmowy jest kluczem do osiągnięcia celu, jakim niewątpliwie jest otrzymywanie za swoją pracę godziwej zapłaty.

Przede wszystkim, przed rozmową powinno się ustalić swoisty przedział finansowy. Powinien dzielić się na minimalną kwotę za jaką chcielibyśmy podjąć daną pracę, optymalny „środek” i wymarzoną kwotę wyznaczającą górną granicę, oczywiście ciągle mającą jakieś podstawy. To w ramach tej kwoty będziemy z naszym, być może, przyszłym pracodawcą przeprowadzać negocjacje. Ważne aby na końcu tejże rozmowy, osiągnąć kompromis i aby obie strony były zadowolone.

Do stworzenia tego przedziału należy najpierw dowiedzieć się ile zarabiają osoby na tym samym lub podobnym stanowisku, na które aplikujemy. Z pomocą przychodzi nam internet. W poszukiwaniu informacji o płacach na danym stanowisku warto odwiedzić strony rządowe (głównie GUS), portale pracy oraz fora internetowe. Szczególnie te ostatnie, okazać się bardzo przydatne, gdyż możemy tam trafić na osoby będące w bezpośrednim związku z daną firmą. Oczywiście nikt z chęcią i zapałem, otwarcie nie powie ile się tam zarabia (no chyba, że dana osoba już tam nie pracuje i jest raczej niezadowolona z tej firmy – warto wziąć pod uwagę ilość wpisów zarówno tych pozytywnych jak i negatywnych). Dlatego też, należy swoje pytania formułować, opisując własną sytuację oraz kierować je raczej bezpośrednio do konkretnych osób, niż do ogólnego forum. Oczywiście do wyników naszego wyszukiwania, zresztą jak do wszystkiego w internecie, należy podejść z rezerwą.

Dużo zależy to od tego gdzie aplikujemy. W korporacjach oraz instytucjach państwowych nasze pole do manewru jest dość mocno ograniczone, gdyż stosują one siatkę płac z kwotami odpowiadającymi zajmowanemu stanowisku. Dlatego w tym przypadku, jeżeli osoba rekrutująca sama nie zaproponuje odpowiedniej stawki powinniśmy powiedzieć, że chcielibyśmy zarabiać tyle, ile zarabiają inni zatrudnieni w tej firmie na tym stanowisku.

Bardziej utrudnione zadanie mają osoby, które aplikują do małych i średnich firm, gdzie nie ma odgórnie ustalonych ograniczeń a to ile pracownik będzie zarabiał, będzie zależało od tego jak dogada się z pracodawcą. Pod uwagę brane są kwalifikacje, doświadczenie oraz to w jakim stopniu przyczynimy się do pomnożenia wartości firmy.

Sztuka negocjacji

Na temat tego jak negocjować, można by napisać książkę (zresztą kolejną) w której można by zawrzeć wiele uwag i praktycznych porad. Niestety, każdy przypadek jest indywidualny i nie wszystkie wskazówki, można by wykorzystać. Na szczęście jest pewien ustalony schemat zgodnie z którym większość negocjacji się toczy i zwykły pracownik powinien pamiętać o tylko kilku podstawowych zasadach. Oto one:

  • Przed tym jak odpowiesz na pytanie o preferowaną wysokość zarobków, dowiedz się o Twój zakres kompetencji, jak bardzo musisz być dyspozycyjny, czy przewidywane są jakieś szkolenia, słowem pytaj o wszystko co będzie składało się na twoją pracę w tym przedsiębiorstwie. Dopiero wtedy zdecyduj o swoim minimum, za które będziesz się tam dobrze czuł i nie będziesz każdego dnia rozmyślał o zmianie pracy.
  • Negocjując, ważna jest elastyczność i nasza, przynajmniej pozorna, skłonność do ustępstw. Dlatego też istotne jest aby podać kwotę wyższą niż nasze oczekiwania. Wtedy to w procesie negocjacji, ustępując pracodawcy, pokazujemy mu że zależy nam pracy właśnie u niego, co niewątpliwie spotka się z jego uznaniem.
  • To nasze umiejętności i kompetencje jakie przydadzą się firmie są kluczem według którego przyznawane nam będzie wynagrodzenie. Nie warto więc brać pracodawcy „na litość” i opowiadać o swojej sytuacji w której się znajdujemy. Zamiast tego warto podkreślić, jak bardzo zatrudnienie właśnie Ciebie przyczyni się do rozwoju firmy.

Warto pamiętać, że na naszą pensję mogą składać się również świadczenia pozapłacowe. Do świadczeń takich mogą należeć:

  • Świadczenia dodatkowe takie jak: służbowy telefon, komputer, samochód, możliwość dofinansowania dalszego kształcenia
  • Świadczenia socjalne: prywatna opieka medyczna i dentystyczna
  • System pracy: zdalna praca z domu, elastyczne godziny pracy 

Niestety nie wszystkie sytuacje kończą się osiągnięciem kompromisu. Zdarzają się pracodawcy, którzy swoją propozycję traktują jako ostateczną i nie da się ich przekonać w żaden sposób do zmiany decyzji. W tej sytuacji dużo zależy od tego w jakim położeniu my się znajdujemy. Jeżeli w trudnej, to od nas zależy to, czy przystaniemy na propozycję i zgodzimy się na to, że będziemy wykonywać pracę bez satysfakcji, będąc ciągle niezadowoleni. Lecz jeżeli mamy czas i możliwość na szukanie dalej to bez wahania powinniśmy to zrobić.

Powodzenia!

R E K L A M A

Copyright © 2011-2019 Ingenium Holding Sp. z o.o. Praca   |   Regulamin   |   Polityka prywatności   |   Polityka plików COOKIE   |   Kontakt   |   Fundacja Mali Marzyciele
Wydanie 17022/2019. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Powielanie, drukowanie, kopiowanie lub rozpowszechnianie w jakikolwiek sposób materiałów zawartych na stronach OPENWORK.PL jest zabronione.
Wygenerowano w 0s